Jakie płytki na zewnątrz domu?

Wykończenie tarasu, balkonu czy altany tylko wydaje się bardzo proste. Należy bowiem zastosować odpowiednie materiały, które przetrzymają trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wysoka i niska temperatura. Nie wszystkie rodzaje płytek można położyć na zewnątrz budynku. Muszą one być, najogólniej mówiąc, mrozoodporne. Co to znaczy w praktyce? Najodpowiedniejsze będą płytki gresowe oraz klinkierowe, ale nie każdego rodzaju.

Do układania na posadzce oraz okładania ścian nadaje się gres barwiony w masie – posiadają niską nasiąkliwość, toteż żadne deszcze im nie straszne. Płytki gresowe impregnowane powierzchniowo zawierają cienką warstwę szkliwa zatopionego w płytce zapobiegają wnikaniu brudu w powierzchnię płytki. Natomiast te szkliwione nie nadają się do układania na zewnątrz, ponieważ niska temperatura szybko je zniszczy.

 

Z powodzeniem możemy zakupić płytki klinkierowe, ale także te nie szkliwione. Wchłaniają więcej wody niż gres, ale są grubsze i posiadają rozszerzalność podobną do rozszerzalności cementu, który może być zastosowany jako wylewka, czyli podłoże dla płytek. W naszym klimacie nie należy stosować płytek terakotowych, ponieważ niska temperatura i działanie wody spowoduje ich pękanie i odpadanie szkliwa. Nasiąkliwość płytki nie może przekraczać 3%. Jeszcze jedną ważną rzeczą jest wybranie takich płytek, które mają wysoką odporność na ścieranie oraz są antypoślizgowe.

Aby całość trzymała się dobrze, trzeba dobrać odpowiednią zaprawę, także wodo- i mrozoodporną. Zaprawą najlepiej posmarować podłoże i płytkę, wtedy mamy pewność, że nie zostanie pod płytką puste miejsce, w które może dostać się woda, która po zamarznięciu rozsadzi materiał.

Jeżeli powierzchnia, na której chcemy położyć płytki jest nierówna trzeba zastosować specjalną wylewkę samopoziomującą z cementu lub wyrównać powierzchnię betonem o bardzo dobrej jakości.

Częstą przyczyną pęknięć jest zbyt mała szerokość spoin, przez którą płytki nie mogą odkształcać się swobodnie przy różnicach temperatur. Z tego samego powodu należy także zostawić dwucentymetrowy odstęp między posadzką a ścianą domu czy schodów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *