Kasetony sufitowe

Wykończenie sufitu za pomocą kasetonów to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Prócz jednolitej powierzchni otrzymujemy to bardzo ciekawe efekty faktury. Z tego powodu właśnie, dekoratorzy wnętrz chętnie sięgają po ten materiał. Szczególnie zaś po sztukateryjne elementy wykonane z gipsu i styropianu.


Mowa tu przede wszystkim o wykończeniowych listwach, gzymsach, sufitowych rozetach, narożnikach i jeszcze innych. Okazuje się jednak, że są również sytuacje, w których montaż kasetonów sufitowych, to jedyne słuszne rozwiązanie.
Przykładowo, taka warstwa styropianowych kasetonów, może być dodatkową izolacją cieplną w pomieszczeniu. Szczególnie gdy zamieszkujemy najwyższe z mieszkań, nad nami nie mieszka już nikt, dach jest nieszczelny, a nam doskwiera zimno z powodu przemarzającego stropu.
Kasetony będą również dobrym rozwiązaniem dla osób zamieszkujących w blokach, gdzie z sufitów tworzonych z wielkiej płyty, tynk raz po raz odpada. Innym powodem ich zastosowania jest po prostu ciekawy efekt wizualny.
Kasetony sufitowe produkowane są najczęściej ze spienionego polistyrenu, czyli tak zwanego styropianu, albo z poliestru ekstrudowanego. Standardowy wymiar takiego pojedynczego kasetonu to 50×50 cm, a grubość to jeden centymetr. Wykonywane są albo z dodatkową zakładką, albo bez niej.
Przed klejeniem kasetonów należy zadbać o to, aby powierzchnia sufitu była czysta, zwięzła, niepyląca i niechłonna. Układanie zaczynamy zawsze od centralnej części sufitu. Używamy kleju dyspersyjnego lub polimerowego. Drugi z wymienionych najlepiej sprawdzi się przy montaży kasetonów ekstrudowanych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *