Malowanie czas zacząć

Trwałe, dobrze kryjące, przyjazne dla naszego zdrowia… Producenci oferują nam naprawdę szeroką gamę farb dostępnych we wszystkich kolorach tęczy. Dlatego jeśli pragniesz odnowić wybrane pomieszczenie, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat farb i malowania.

Zamierzasz pomalować pokój dzienny? Łazienkę? Zacznij od wybrania właściwej farby. Najsłabsze (ale za to najtańsze i uniwersalne) są farby akrylowe, a najmocniejsze farby lateksowe (przepuszczają powietrze i zatrzymują wodę). Natomiast farby winylowe to rodzaj pośredni pomiędzy farbami akrylowymi a lateksowymi (często występują pod postacią mieszanek, np. winyl z akrylem czy winyl z lateksem). Warto też pamiętać o tym, że na rynku dostępne są farby ze składnikami, które zabijają grzyby i bakterie.

W pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie pary wodnej i wilgoci (łazienka, kuchnia) użyj farb wodoodpornych (np. lateksowych). Ponieważ nawet regularnie sprzątana kuchnia nie należy do najbardziej sterylnych miejsc w domu, zastosuj w niej farbę odporną na ścieranie, tak, by zabrudzone powierzchnie dało się wyczyścić ścierką czy gąbką. Taka farba sprawdzi się również na poplamionych ścianach przedpokoju. Salon pomaluj dobrze kryjącymi farbami emulsyjnymi, a jeśli zależy ci na tym, by farba była jak najmniej szkodliwa, to wybierz tą bez dodatku rozpuszczalników (np. wodorozcieńczalną).

Odpowiednio przygotowana do malowania ściana musi być czysta, wygładzona oraz zagruntowana. Malować możesz pędzlem, wałkiem, a nawet pistoletem pneumatycznym (używając farb natryskowych). Do trudno dostępnych miejsc przyda się mały pędzel. Malowanie rozpocznij od sufitu, a potem przejdź do ścian. Emulsję nakładaj krzyżującymi się ruchami, a następnie równomiernie rozłóż ją na ścianie. Jeśli nie radzisz sobie z malowaniem, najlepiej skorzystaj z pomocy fachowca. Pamiętaj też, że farby dopiero po wyschnięciu przyjmują właściwy kolor (np. farby lateksowe po wyschnięciu ciemnieją, a akrylowe jaśnieją), a z czasem blakną od słońca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *