Materiały budowlane – czym się kierować przy wyborze?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o wybudowaniu własnego domu, to możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy połowę sukcesu. Żeby udowodnić, że połowy mogą być nierówne (sic!), opowiem o wielu decyzjach, które trzeba będzie jeszcze podjąć. Wśród nich jest między innymi wybór architekta, firmy budowlanej, innych wykonawców, jak również materiałów budowlanych. Solidne firmy decydują się na wybór takich, które będą i trwałe i niezbyt drogie, przy pracy tych mniej sumiennych może się okazać, że wykorzystują elementy budowlane, które w ogóle się nie nadają, a kosztują tyle, co te właściwe. Warto od czasu do czasu nadzorować pracę nad miejscem, które było przecież naszym marzeniem, a już najlepiej wybrać się na zakupy i przy konsultacji ze specjalistami zdecydować, które materiały będą odpowiednie, a które nie. Poniżej przedstawiam garść praktycznych informacji dla zupełnie „zielonych”.

Najważniejsze jest uzmysłowienie sobie, jak nasz dom będzie wyglądał, czy ma być energooszczędny, czy raczej cichy, ekonomiczny, czy to nie odgrywa znaczenia, a może autonomiczny? Właśnie odpowiedź na to pytanie pozwoli nam na podjęcie właściwej decyzji. W wyborze odpowiednich materiałów pomogą nam oczywiście fachowcy w marketach budowlanych, często dobrze jest też zdecydować się na kogoś znajomego, kto może zajmuje się tymi zagadnieniami mniej profesjonalnie, jednak ma większe doświadczenie od sprzedawcy. Materiały, które wybierzemy powinny mieć jedną niezbędną cechę – muszą spełniać normy techniczne zgodne z prawem budowlanym, bez odpowiednich atestów nawet nie warto w nie inwestować, nawet jeśli, a zwykle tak jest, są zdecydowanie tańsze.

Wiedzę na temat odpowiedniego doboru materiałów budowlanych można też zdobyć w fachowym czasopismach i na forach internetowych, dlatego dobrze jest tam czasem zaglądać, należy jednak pamiętać, że w przypadku tego drugiego źródła informacji, trzeba podchodzić do niej z dystansem i „upewniać się”, szukając gdzie indziej.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *