Materiały do wykończenia łazienki

Remont łazienki nierozłącznie wiąże się z podjęciem decyzji o wyborze materiałów wykończeniowych. Łazienka to dość trudne miejsce do aranżowania, bo panują tu specyficzne warunki, do których trzeba dostosować rodzaj materiałów. Co na ściany? A co na podłogę?

 

Należy wybierać takie materiały, który są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Najlepiej sprawdzają się płytki i kamień, chociaż dobrej jakości drewno także znajdzie swoje zastosowanie. Gładkie płytki odbijają światło, więc dobrze wypadają w łazienkach o słabym dostępie do światła dziennego. Natomiast płytki o chropowatej powierzchni tworzą ciekawy efekt wizualny, ale nie nadają się do miejsc, gdzie zbiera się woda, czyli do kabiny prysznicowej oraz na podłogę. Wielkość płytek musi być dostosowana do wielkości łazienki – w małym pomieszczeniu duże kafle prezentują się kiepsko.

Nie trzeba płytkować całego pomieszczenia. Można połączyć materiały, na przykład część ściany, która nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wanny i umywalki może być pomalowana farbą akrylowa lub ceramiczną, odporna na wilgoć i zmywanie. Podczas aranżacji łazienki nie trzeba także rezygnować z tapet. Teraz dostępne są wodoodporne tapety.

Podłoga w łazience musi być tak wykonana, aby utrzymanie jej w czystości nie sprawiało dużego problemu. Najpowszechniejsze są płytki ceramiczne, ale bardzo elegancko wygląda na łazienkowej podłodze kamień. Płyty kamienne mogą być wykonane w granitu, marmuru, ale są to dość drogie materiały. Z kolei chropowaty trawertyn może znaleźć zastosowanie na ścianie.

Nie trzeba rezygnować z drewna w łazience. Jeśli podłoga będzie wykonana z twardego drewna dębowego, jesionowego, bukowego, teakowego lub z drzewa doussie, to wytrzyma w nienaruszonym stanie wiele lat. Trzeba tylko deski odpowiednio zabezpieczyć specjalnymi preparatami. Nawet blat pod umywalką lub szafka mogą być wykonane z drewna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *