Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej

Rury od instalacji wodno-kanalizacyjnej to należy zaprojektować i położyć na najwcześniejszym etapie budowania domu lub generalnego remontu. Jeden błąd może być na tyle poważny, że później trzeba kuć płytki lub tynk a to generuje duże koszty i pochłania czas. Nie wspominając już o straconych nerwach.

 

Najczęściej instaluje się rury miedziane, gdyż na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie, jednak jeśli odczyn wody jest mocno kwaśny (odczyn pH mniejszy niż 8 ) będą ulegać korozji. Bardzo ważne jest rozmieszczenie rur odpływowych w taki sposób, aby spadek wynosił minimum 2 procent – to znaczy, że różnica wysokości na metrze rury musi wynosić 2 centymetry. Spadek nie powinien być większy niż 15 centymetrów.

Drugą kwestią jest dobór średnic rur. Napełnienie rur nie może przekraczać pięćdziesięciu procent, dlatego przyjmuje się, ze rura odprowadzająca wodę od umywalki i bidetu powinna mieć 40 mm średnicy. Wanna i zlew muszą być podłączone do rury o średnicy 50 mm. Natomiast jeśli podłączamy kilka sprzętów – 70 lub nawet 100 mm. Te wymiary wystarczają, aby sprawnie odprowadzać wodę, jeśli po trasie jest mniej niż trzy zmiany kierunku. Jeśli tak nie jest, to średnice muszą być nieco zwiększone.

Rury doprowadzające wodę mogą mieć znacznie mniejsze średnice – około 20 mm. Doprowadzenie rury od pionu do wylewki nie jest trudne – można to zrobić przez ukrycie rur w tunelach w ścianie i zatynkowanie ich, lub ukrycie rur w wylewce. Aby doprowadzić wodę w kilka miejsc używa się rozdzielacza, czyli skrzynki, do której podłącza się elastyczne rury biegnące w podłodze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *