Choć wielu z nas wydaje się, że troska o atrakcyjny wygląd kuchni i łazienki powinna ograniczać się do przemyślanego wyboru płytek ceramicznych, doświadczenia osób, które hołdowały takiej zasadzie w przeszłości potwierdzają, że nie warto iść w ich ślady. W praktyce okazuje się, że największy problem pojawia się w związku z renowacją i utrzymaniem dobrego stanu fug. Warto już na wstępie zwrócić uwagę nie tylko na płytki, ale także na rodzaje fug.
Zarówno pomieszczenia narażone na częsty kontakt z wodą, jak i te, w których unosi się para wodna – są bardziej niż inne podatne na powstawanie pleśni. Nawet najdroższe i najbardziej atrakcyjne płytki ceramiczne nie doprowadzą zaś do tego, że zagrożenie nią będzie mniejsze. Planując wyposażenie kuchni i łazienki nie powinniśmy zapominać więc o fugach, warto przy tym mieć na uwadze to, że względy estetyczne nie mogą być jedynymi, które bierze się pod uwagę podczas ich wyboru. Trafny wybór fugi jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju płytek zastosowanych w kuchni i łazience, a także od tego, jak intensywnie wykorzystywane przez nas są tego rodzaju pomieszczenia.
Inne fugi powinny więc trafić do miejsc, z których korzystamy rzadko, inne zaś do tych, po których przemieszczamy się często i z dużą regularnością. Nie bez znaczenia okazuje się również to, z jakiego materiału wykonane są same płytki ceramiczne, często okazuje się bowiem, że fugi nie są w stanie spajać ich w zadowalający nas sposób. Tańsze fugi możemy zastosować w miejscach, w których jest małe zawilgocenie i małe ryzyko uszkodzeń mechanicznych.W tym przypadku dobrze sprawdzić się może zwykła zaprawa cementowa. Im bardziej eksploatowana powierzchnia,, tym lepsze figi powinniśmy wybierać. Tak więc płytki podłogowe i łazienkowe muszą być szczególnie zabezpieczone. W tym przypadku, najlepiej sprawdzą się fugi wykonane z zaprawy cementowo-epoksydowej lub z samej masy epoksydowej. Miejscem szczególnie narażonym na pleść są narożniki i miejsca przejściowe między różnymi rodzajami płytek. W tym przypadku, najlepiej sprawdzi się fugowanie za pomocą masy elastycznej – poza wyjątkowa trwałością, można także wybierać pośród bogatej kolorystyki.
Mylą się również osoby przekonane o tym, że szerokość wybranej przez nie fugi ma wyłącznie znaczenie estetyczne. Rzeczywiście, nie pozostaje ona bez wpływu na to, jak postrzegamy kuchnię i łazienkę, kluczowy wydaje się jednak jej wpływ na płytki. Jeśli więc popełnimy błędy już na tym etapie musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie płytki zaczną pękać, być może więc uchronimy się przed pleśnią, spadnie jednak na nas obowiązek dokonania szybkiego remontu. Zagadnieniem, któremu warto poświęcić chwilę uwagi jest również kolor fugi. Producenci rozwiązań tego typu starają się zaspakajać potrzeby estetyczne nawet najbardziej wymagających klientów, musimy jednak liczyć się z tym, że pigmenty zawarte w kolorowych fugach mogą niekiedy brudzić płytki sprawiając, że atrakcyjny wygląd kuchni i łazienki będzie wymagał większego zaangażowania z naszej strony.