Na co zwrócić uwagę przy zakupie styropianu?

Może się wydawać że wybór styropianu to bardzo prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępne są różne rodzaje styropianów. Aby wybrać dobry styropian należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry i możliwości zastosowania.

Zanim przejdziemy do omówienia rodzajów styropianu, kilka słów o producentach. Przy wyborze styropianu trzeba zwrócić na nich uwagę. Lepiej nie ryzykować zakupu od nieznanego producenta – zawsze lepiej wybrać znanego i sprawdzonego, który zdobył już zaufanie wielu klientów. Warto zwrócić uwagę czy styropian spełnia wszystkie wymagania oraz posiada certyfikaty i rekomendacje jakościowe, które są przyznawane przez niezależne instytucje naukowe. W żadnym wypadku nie zaleca się kupowania styropianu który nie ma na opakowaniu znaczka budowlanego B lub CE.

styropian

Styropian charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest lekki, odporny na wilgoć i jest dobrym izolatorem termicznym. Jest materiałem palnym, jednak samo gasnącym  Oznacza to, że przestaje płonąć zaraz po wyjęciu z ognia. Styropian ma standardowe wymiary  100 x 50 centymetrów, a  jego grubość waha się od 1 do 25 centymetrów. Najważniejszym wskaźnikiem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie styropianu jest lambda (λ). Jest to współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższa jest jego wartość, tym lepiej – materiał ma większą izolacyjność. Przy zakupie nie należy się zatem kierować wyłącznie grubością styropianu, bowiem grubszy styropian wcale nie gwarantuje nam lepszej izolacyjności. Przykładowo: 12 cm warstwa styropianu o współczynniku 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż np. 9 cm o współczynniku  0,032.

Jeżeli wiemy już na jakie wskaźniki powinniśmy zwrócić uwagę, to trzeba także wziąć pod uwagę do czego będziemy używać styropianu. Na ściany stosuje się zazwyczaj styropian o grubości 15 cm. Oznaczony jest on symbolami EPS 042 oraz EPS 040. Twardszy styropian powinniśmy wybrać do ocieplenia dachu i podłóg – najlepiej sprawdzą się modele o oznaczeniach EPS 038 i EPS 036.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *