Nowa wanna bez remontu?

Niektórzy uważają, że remont łazienki to koszmar, inni z kolei twierdzą, że to świetny pomysł na urlop. Jeśli jednak brakuje Ci czasu na remont i cierpliwości do starej wanny, pomyśl o renowacji.

Czasami łazienka wygląda całkiem świeżo, ale wanna straszy wyglądem. Wizja generalnego remontu i kucia płytek zniechęca. Są jednak szybkie sposoby na nową wannę: wkład akrylowy lub odpowiednia farba. To popularne sposoby na renowację, a w dodatku nie wymagają kucia, wiercenia i przede wszystkim potężnego portfela.

Wanna w wannie

Stara wanna w zabudowie wydaje się stałym elementem łazienki. Wysłużona i zniszczona wymaga naprawy, jeśli nie chcemy jej wymieniać na prysznic. Wkłady akrylowe można szybko nałożyć na starą wannę bez konieczności wymiany płytek. Pasują prawie do wszystkich modeli wanien, których używamy wszyscy, dlatego są małe szanse, że nie będą pasowały.

Montaż podobno trwa kilka godzin i nie jest problematyczny: wkład nasadza się na starą wannę tak, że zupełnie ją przykrywa. Konieczne w tym wypadku są: wymiana odpływu i uszczelnienie połączeń obu wanien i płytek.

Wkład akrylowy ma działać jak termos i trzymać ciepło. Poza tym nie chłonie brudu i dużo łatwiej się go czyści, a to ważna cecha.

Renowacja wanny

Farba poliuretanowa pozwoli odnowić starą wannę. Właściwie wygląda zupełnie jak emalia, ale najważniejsze jest to, że można wybrać sobie dowolny kolor farby. Kto powiedział, że wanna musi być biała? Można ją dopasować do wystroju.

Renowacja w ten sposób jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga precyzji. Farba jest trująca i łatwopalna, więc trzeba pamiętać o środkach bezpieczeństwa, czyli wyłączyć piecyk gazowy. Farby muszą zostać dokładnie wymieszana z utwardzaczem, żeby nie było pęcherzyków powietrza. Malowanie trwa dosyć długo, dlatego że farba szybko zastyga i za każdym razem trzeba mieszać odpowiednią ilość.

Odnawianie wanny trwa kilka godzin i to nie jest mały wysiłek, jednak efekt jest co najmniej satysfakcjonujący. Różowa albo zielona wanna to już niebanalny element łazienki.

Wszystko tradycyjnie zależy od fantazji, czasu i portfela. Najwygodniejszy jest wkład wannowy, ale odmalowanie wanny bardziej pasuje maniakom nietypowych rozwiązań. To właściwie jedyna szansa na dopasowanie koloru wanny do płytek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *