Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najwygodniejszych rodzajów ogrzewania, bo daje poczucie komfortu. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu temperatura równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniu. Te zalety sprawiły, że ogrzewanie podłogowe ma coraz szersze grono zwolenników. Jednak aby dobrze działało, musi być solidnie wykonane. Nie bez znaczenia dla jakość ogrzewania jest rodzaj podłogi.
Najlepszym przewodnikiem ciepła jest kamień. Nie tylko szybko się nagrzewa, ale również długo utrzymuje ciepło. Posiada nieocenione walory estetyczne – marmur czy granit na podłodze prezentują się niesamowicie elegancko, pasują do wnętrz nowoczesnych jak i klasycznych. Niestety, podłoga z kamienia jest bardzo dużym wydatkiem.
Znacznie tańsze, ale równie funkcjonalne są płytki, nazywane powszechnie terakotą. Nie jest to poprawna nazwa, bo terakota to tylko jeden z rodzajów wyrobów kamionkowych, do których należy także klinkier i cotto. Wszystkie te rodzaje płytek są doskonałymi przewodnikami ciepła. Płytki muszą być przymocowane specjalną zaprawą, ale nie jest to specjalnie trudne. Generalnie montaż płytek nie jest skomplikowany i bardzo drogi, więc są najkorzystniejszą opcją przy wodnym ogrzewaniu podłogowym. Na dodatek łatwo utrzymać je w czystości, co jest bardzo ważne w kuchni i w łazience. Ich walorami jest także to, że są bardzo wytrzymałe i nie ulegają łatwo zniszczeniu. Odpowiedni rodzaj płytek, przeznaczonych do montażu na zewnątrz, można ułożyć na podjeździe do samochodu lub werandzie i tam także zamontować ogrzewanie podłogowe, co zapobiegnie powstawaniu oblodzenia na tych powierzchniach.
Drewno najsłabiej przewodzi energię cieplną, ale to nie znaczy, że nie można go zastosować. Jednak deski podłogowe nie powinny być grubsze nić 1,5 centymetra, bo trudno będzie ogrzać pomieszczanie a koszt ogrzewania wzrośnie. Niestety, trzeba liczyć się także z tym, że deski mogą ulegać niewielkim deformacjom, bo drewno nie jest odporne na działanie wilgoci i zmiany temperatur. Po inspirację zapraszam tutaj.