Parametry Kominków

Pomimo, że lato już w pełni wiele osób właśnie teraz boryka się z problemem wyboru ogrzewania. Jest to rozsądna pora na to by zastanowić się jakie ogrzewanie wybrać do nowo budowanego domu czy zainstalować kominek i jaki? Dlatego właśnie dzisiaj zdecydowałem się napisać kilka słów w temacie kominków. Zastanowimy się i omówimy podstawowe zasady jakimi powinniśmy kierować się podczas wyboru kominka oraz na jakie parametry należy zwracać uwagę.

 

Zaczniemy od ekologii. Nie wiem, czy zdają sobie Państwo sprawę, że wkłady kominkowe należą do jednych z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. Wytwarzają one zdecydowanie mniej spalin niż paliwa takie jak: gaz, olej, węgiel czy nawet otwarty kominek.

Podczas wyboru kominka nie zapominajmy o tym, że oprócz funkcji powinien on pełnić funkcję dekoracyjną. Nie skupiajmy się więc tylko i wyłącznie na jego praktyczności, lecz także zwróćmy uwagę by był on estetyczny i stanowił doskonałą ozdobę naszego domu. Nie możemy jednak zaniedbać funkcji grzewczej, szczególnie jeżeli kominek ma być głównym źródłem ciepła w domu. Jeżeli chodzi o wybór kominka pod względem użyteczności, musimy wziąć pod uwagę takie parametry jak: sprawność, moc nominalna, spalanie, czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału oraz średnia temperatura spalin.

Sprawność kominka jest to nic innego jak ilość energii, którą da się odzyskać ze spalania drewna. W dobrych wkładach kominkowych taka sprawność wynosi około 70% (przy otwartym dostępie powietrza), a jeżeli zamkniemy szyber komina sprawność powinna przekroczyć wartość 80%.

Moc nominalna jest wartością określającą możliwość grzewczą wkładu kominkowego. Podczas wyboru kominka zwróćmy uwagę na moc nominalną czyli uśrednioną w czasie- moc maksymalna nigdy nie odzwierciedla prawdziwych możliwości grzewczych kominka. Przyjmuje się, że 1 kW mocy grzewczej wystarcza na ogrzanie około 10 m² powierzchni.


Kominki podobnie jak większość urządzeń grzewczych posiadają wartości zużycia energii czy paliwa podczas pracy. Wartość ta uzależniona jest oczywiście od mocy nominalnej. Przy 7 kW spalanie nie powinno być wyższe niż 2,5 kg drewna na godzinę.

W zależności od wielkości wkładu kominkowego różna będzie jego pojemność (czyli różna ilość opału jaki do niego zmieścimy). Wybierając kominek pamiętajmy by upewnić się jednak, że jeden załadunek drewna starczy nam na co najmniej 10 godzin grzania.

Temperatura spalin posiada spory wpływ na bezpieczeństwo użytkowania kominka. Nie powinna ona przekraczać 400°C wówczas urządzenie będzie miało dużą sprawność oraz będzie bezpieczne.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *