Program telewizyjny nie tylko dla majsterkowiczów

Czy budowa wymarzonego domu wymaga olbrzymich nakładów finansowych? Czy realizacja przedsięwziętego planu wymaga wielu  – często pełnych wyrzeczeń  – lat? Czy napotkane na drodze przeszkody zostaną pokonane czy też pokonają pomysłodawców? Odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań dostarcza program Wielkie projekty (z ang. Grand Designs) ukazujący się na kanale Domo+.

Wielkie marzenia

Każdemu  zdarza się wyobrażać sobie dom marzeń, nie każdy jednak ma odwagę urzeczywistnić swoją wizję. Bohaterowie Wielkich Projektów należą do tych, którzy zrealizują swój plan za wszelką cenę. Najpierw szukają idealnego miejsca, swojego punktu na Ziemi gdzie chcieliby spędzić resztę życia. Najczęściej wybierają urokliwy, naturalny krajobraz. Dla przyszłych właścicieli domów istotny jest bowiem kontakt z naturą. Cenią oni sobie spokój i otwartą przestrzeń, a co z tego wynika wolność. Ich dom wkomponowuje się niejako w teren, na którym powstaje, wtapia się w niego tak, jakby to teren był ukształtowany pod dom, a nie na odwrót. Ale od marzeń do ich urzeczywistnienia daleka jeszcze droga…

Wielkie projektowanie

Wyobrażenie domu to jedno, plan końcowy to drugie. Bohaterowie programu to często ludzie, którzy nie są profesjonalistami w dziedzinie architektury czy budownictwa jako takiego, w związku z czym potrzebują fachowej pomocy.  Ich projekt zazwyczaj nie może zostać zrealizowany w stu procentach według ich planu, np. ze względu na kwestie techniczne. Wtedy zaczynają się problemy, a program nabiera tempa i coraz bardziej ciekawi widza. Czy przyszli właściciele domu przystaną na proponowane poprawki? Na ile mogą i chcą odejść od swojej pierwotnej wizji?

Wielkie pieniądze

Bohaterowie Wielkich projektów zazwyczaj na początku programu deklarują jakim budżetem dysponują i ile według nich będzie kosztować wykonanie całego projektu. Widz już po kilkudziesięciu minutach dowiaduje się, że zazwyczaj planowane koszty znacznie wzrosły. Realizatorzy planu swoich marzeń muszą jednak często, nawet przez kilka lat, zmagać się z kłopotani finansowymi. Sprzedaż dotychczasowego mieszkania, wydanie wszystkich oszczędności życia, pożyczki, kredyty a nawet sprzedaż własnej firmy – wszystko po to aby ukończyć rozpoczętą budowę. Osiągnięcie celu nie raz wydaje się już niemożliwe. Widz z lekkim napięciem śledzi kolejne wizyty prowadzącego na placu budowy a później także w urządzanym domu.

Wielkie Wow!

I w końcu jest! Upragniony, oczekiwany dom marzeń. Jego właściciele oprowadzają po wnętrzu i jednocześnie opowiadają o nim. Entuzjaści programu mogą teraz podziwiać końcowy efekt i cieszyć się razem z bohaterami. A jest czym! Architektoniczne rozwiązania, designerskie meble, innowacyjne pomysły, wreszcie zapierający dech w piersiach widok  – wszystko to robi naprawdę wielkie wrażenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *