Rozbita figurka

Mieliście kiedyś taką sytuację? Sięgając do szafki z naczyniami, zahaczacie rękawem o zabytkową cukiernicę i… na podłodze ląduje jej delikatna pokrywka. Łzy bezsilności mieszają się z kawałkami porcelany!

Cukierniczka była w rodzinie od zawsze, a teraz straciła swoją główną ozdobę – dekoracyjne nakrycie. Albo mniej dramatyczna (acz równie stresująca) sytuacja: remont łazienki trwa w najlepsze, gdy nagle – w wyniku czyjejś nieuwagi – na jeszcze niezamontowaną muszlę klozetową spada jakieś ciężkie narzędzie. Odłupując fragment porcelitu… Spokojnie, może nie wszystko stracone i jakoś zaradzimy obu tym problemom?

Producenci przeróżnych specyfików, przydatnych w pracach domowych, biorą pod uwagę nasze gapiostwo czy też momenty, gdy – przy spadku koncentracji – dochodzi do usterek i małych wypadków. Nie rwijmy więc włosów z głowy, gdy ukochana figurkę strąca z komody wiatr, a któryś z elementów wyposażenia łazienki uszkodzi nam się w transporcie. Współczesne kleje do ceramiki, naprawdę, mogą zdziałać cuda.

Super glue, rozprowadzony w miejscach pęknięcia (niestety: im więcej odprysków, tym więcej pracy), świetnie przylega do ceramicznych powierzchni, a do środka cięższych elementów (takich jak toaleta czy brodzik) warto zaaplikować silikon, który zwiększa przyczepność styków. Rysa może i zostanie, ale od czego mamy białe farby i ściereczki do polerowania. Delikatnie rozetrzyjmy suchy już ślad po farbie – pokrywka od cukiernicy powinna odzyskać dawną świetność!

W sklepach remontowych można nabyć przeróżne kleje do glazury i ceramiki, kleje chemoodporne, jak i elastyczne zaprawy klejące, które nierozerwalnie zespolą odłamki łazienkowej porcelany – o sklejeniu rozbitej figurki, już nawet nie wspominając. Żeby na delikatnym materiale nie został żółty ślad po klejeniu, zastosujmy szybkoschnący i przezroczysty klej uniwersalny. Jest wodoodporny, oparty na bazie żywicy  epoksydowej. Nadaje się do sklejania: wyrobów ceramicznych, porcelany, kości słoniowej, ceramiki, metalu, drewna i niektórych tworzyw sztucznych. Można go dostać w każdym markecie budowlanym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *