Świetlówki, żarówki LED czy halogeny – co wybrać?

Jednym z trudniejszych etapów aranżacji wnętrza jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. I choć wiele zależy od zakupionych przez nas modeli lamp, nie mniejsze znaczenie ma również dobór właściwego źródła światła. Które najlepiej wybrać?

Już od kilku lat na sklepowych półkach miejsce tradycyjnych żarówek zajmują świetlówki, żarówki LED oraz halogeny. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, więc tylko ich dokładne poznanie pozwoli nam podjąć dobrą decyzję.

Zalety i wady świetlówek

Jakie są główne zalety świetlówek? Emitują minimalną ilość ciepła, są energooszczędne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, a ponadto święcą do 10 razy dłużej i zużywają nawet pięć razy mniej energii niż tradycyjne żarówki.

Świetlówki posiadają jednak też pewne wady. Światło w świetlówkach powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych, a częste włączanie i wyłączenie znacznie skraca ich żywotność. Co więcej, zużyte świetlówki mogą być odpadami niebezpiecznymi.

Zalety i wady żarówek halogenowych

Żarówki halogenowe mają do pięciu razy większą żywotność i są nawet o 30 proc. bardziej efektywne od swoich tradycyjnych odpowiedników. Atutem tego rodzaju żarówek jest także niewielki rozmiar, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane również w małych oprawach.

Do minusów żarówek halogenowych zalicza się fakt, że dają one światło głównie w barwie ciepłej bieli, co może ograniczać zakres ich wykorzystania.

Zalety i wady żarówek LED

Wśród najważniejszych atutów żarówek LED wymienia się wysoką wydajność i energooszczędność, dużą wytrzymałość mechaniczną, bezpieczeństwo użytkowania ze względu na brak szklanych elementów, łatwość utylizacji oraz minimalny poziom promieniowania ultrafioletowego. Jedynym minusem żarówek LED może być ich cena.

Na co zwrócić uwagę kupując żarówki?

Wybierając żarówki postarajmy się skupić nie tylko na kosztach ich zakupu. Zwróćmy uwagę, jaką barwę światła emitują, a także jaką mają klasę energetyczną, co bezpośrednio przekłada się na faktyczne zużycie prądu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *