Tanio i dobrze – przykrywamy dach papą

Papa dachowa od wielu lat jest materiałem chętnie wykorzystywanym do przykrywania dachów. Jest skuteczna i tania, dlatego tak często decydujemy się właśnie na nią. Co powinniśmy o niej wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup?

Papa tradycyjnie była wykorzystywana do pokrywania płaskich dachów. Takie domy budowano głównie w latach 60. i 70-tych, potem odeszły nieco w zapomnienie. Obecnie projektanci znowu tworzą budynki kryte płaskimi dachami. Wpływ na to ma zmieniająca się moda w architekturze oraz zmiany klimatyczne – płaskie dachy o wiele lepiej sprawdzają się przy porywistych wiatrach. Faktem jest także, że z biegiem lata papa została ulepszona i obecnie producenci wprowadzają na rynek coraz to doskonalsze wersje, które wzbudzają zainteresowanie klientów. Nowoczesne papy wzbogacone zostały o ważne parametry, które wpływają na ich wysoką jakość przy atrakcyjnie niskiej cenie.

Do głównych zalet papy trzeba zaliczyć jej niską cenę, lekkość, elastyczność, prostotę układania oraz trwałość. Papy mają gwarantowaną trwałość powyżej 30 lat, co oznacza, że w praktyce bez problemów przetrwa nawet 50. Kolejny plusem jest duży wachlarz kolorów w których papa jest dostępna.

papa

Patrząc na funkcje i miejsce ułożenia papy możemy podzielić cztery podstawowe rodzaje: wierzchniego krycia, podkładowe, izolacyjne oraz wentylacyjne. Papy wierzchniego krycia, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są jako wierzchnie warto w pokryciach jedno lub wielowarstwowych. W budyn­­kach mieszkalnych zazwyczaj stosuje się papy asfaltowe modyfikowane polimerami. Papy podkładowe stanowią podkład pod różnego rodzaju pokrycia dachowe. Idealnie nadają się także jako izolacja przeciwwilgociowa i wodoszczelna. Podobne właściwości ma papa izolacyjna, która jest nie tylko izolacją przeciwwilgociową, ale także termiczną. Jeżeli w naszym domu wymagana jest wentylacja podłoża w pokryciu dachu, to powinniśmy zastosować papę wentylacyjną. Papa jest specjalnie perforowana, a na całej powierzchni ma otwory o średnicy blisko 40 mm.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *