Tapetowanie pod szczególnym nadzorem!

Minęły już czasy kiedy tapeta kojarzyła nam się wyłącznie z pstrokatym wzorem kwiatowym lub dziwnie wyprofilowanym geometrycznym kwadratem, kółkiem itp. dziwactwem. Współczesne tapety niczym nie przypominają tych sprzed dziesięciu, czy dwunastu lat. Tapety, fototapety to obecnie wręcz działa sztuki, wpływają bardzo korzystnie na nasze domowe wnętrza i w jednej chwili wprowadzają do nich nowe życie.

Każda tapeta to inny, indywidualnie dobrany wzór. I tak, mamy tapety z motywem roślinnym, bajkowym, naturalistycznym, a nawet takie, które w formie fototapety prezentują zdjęcia wykonane bezpośrednio przez nas.

Tapetę powinno się dobierać podobnie jak farby. Wszelkie jasne faktury rozświetlają wnętrze i powiększają je, natomiast ciemne optycznie pomniejszają wymiary pokoju, czy kuchni.

Problem zaczyna się w momencie, gdy nasza tapeta ma nietypowy wzór. Jej odpowiedni dobór to już nie lada wyzwanie. Można zatem bardzo szybko przedobrzyć i sprawić, że wnętrze szybko będzie przytłumione.

Jakie wzory, wzorki, wzoreczki?

  • Gdy nasze wnętrze jest dość niskie do jego wydłużenia zastosujmy tapetę z pionowymi pasami,
  • Dla kontrastu pasy poziome idealnie pomieszczenie rozszerzą,
  • Duże wzory wnętrze powiększają,
  • Małe wzorki mogą optycznie je zmniejszać.

Rodzaje tapet
W asortymencie firm budowlanych możemy odszukać:

  • tapety papierowe – najtańsze, jedno lub dwuwarstwowe, źle założone mogą szybko ulec zniszczeniu,
  • tapety winylowe – droższe, ale możliwe do zastosowania w bardzo różnych pomieszczeniach, dzielą się na tapety na fizelinie, tapety natryskowe.

Tapeta to przede wszystkim element dekoracyjny naszego domu. Dobrze dobrana spowoduje, że każdy kto wejdzie do danego wnętrza zwróci na nią uwagę. Skupmy się jednak na tym, by ta uwaga była spowodowana pozytywnym wrażeniem, a nie zaskoczeniem wynikającym ze zbyt dużego doboru wzorów. Inne ciekawe porady także na forum Leroy Merlin.

tapetowanie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *