Tapety – ich cechy i rodzaje

Wśród podstawowych rodzajów tapet dokonujemy kategoryzacji ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane.

I tak, najbardziej popularne są tapety papierowe. Wykonuje się je z jednej lub z dwóch warstw. Jedne z nich są gładkie z nadrukami, inne zaś ozdobnie tłoczone. Ich najczęstszym przeznaczeniem jest wykańczanie ścian takich pomieszczeń, jak pokoje dzienne, salony czy sypialnie. Nie są one bowiem zalecane we wnętrzach, w których panuje duża wilgotność.

W łazienkach i kuchniach najlepiej sprawdzą się więc tapety winylowe. Prócz papierowego spodu posiadają one warstwę wierzchnią z winylu płaskiego lub spienionego. Płaski winyl posiada tę zaletę, że posiada wysoką odporność na zarysowania. To różni go od winylu spienionego, którego powierzchnię o wiele łatwiej uszkodzić. Jednak spieniony winyl znakomicie sprawdzi się w momencie, gdy będziemy chcieli optycznie wygładzić nierówności na ścianach.

Tapety na flizelinie, to albo tapety papierowe albo winylowe, ale wzbogacone po dodatkową warstwę flizeliny. Dzięki niej posiadają one bardzo wiele zalet, z których z pewnością wymienić należy łatwość tapetowania, wytłumianie pomieszczenia, krycie nierówności oraz ocieplenie ścian. Co ciekawe, po usunięciu tego typu tapet, warstwa flizeliny pozostaje na ścianie, dając dobry podkład nowej, nawet innego rodzaju tapecie.

Mniej popularne są tapety ze szklanego włókna. Ich struktura bardzo przypomina tkaninę. Takie tapety są niezwykle podporne na wilgoć, a także ogień. Dodatkowe są materiałem bardzo łatwym w utrzymaniu. Ściany wykończone tego typu tapetą możemy bez problemu myć i malować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *