Tapety wbrew pozorom można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu – odpowiednio dobrane sprawdzą się zarówno w łazience, jak i salonie, sypialni czy w wiatrołapie. Dlatego warto dowiedzieć się odrobinę więcej na temat tego prostego i praktycznego rozwiązania.
Wodoszczelne i odporne
Kuchnie czy łazienki są ciągle narażone na wilgoć, więc jeśli zamierzamy wybrać takie pokrycie ścian, warto zastosować tapety winylowe. Mamy do wyboru wersje z winylu płaskiego i spienionego, obie świetnie znoszą wilgoć i wielokrotne mycie.
Malowanie, dotykanie, brudzenie, uderzanie i chlapanie – to normalne przy aktywnym trybie życia dzieci. Dlatego do pokojów dziecięcych warto wybrać papierowe tapety zmywalne, które mają cienką powłokę ochronną. W tego typu wnętrzach warto też zastosować tapety flizelinowe z wierzchnią warstwą z papieru lub winylu i spodnią warstwą z syntetycznej tkaniny (flizeliny), która znacznie ułatwia tapetowanie.
W korytarzu czy przedpokoju warto zastosować grubą dwuwarstwową tapetę papierową jaką jest raufaza. Wprasowane między warstwy papieru trociny tworzą ciekawą strukturę. Raufaza nadaje się do wielokrotnego przemalowywania, więc w razie zabrudzenia, można ją łatwo odświeżyć. Wbrew pozorom możemy znaleźć wersje bardzo przyjemne dla oka, więc nie jest to tylko rozwiązanie techniczne.
Ozdobne i nowoczesne
Tradycyjnie pokrywamy tapetami wszystkie ściany pomieszczenia – budują one wówczas tło dla mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Warto jednak użyć tapet w sposób bardziej niecodzienny. Możemy zastosować ją tylko na jednej ścianie, stanie się wówczas najważniejszym, najbardziej dekoracyjnym elementem wnętrza. Ściana wyłożona tapetą jest nie tylko piękna, ale także bardzo praktyczna, łatwo utrzymać ją w czystości, poza tym jest ciepła, dlatego takie rozwiązanie poleca się choćby w sypialni – łóżko postawione przy wykończonej tapetą ścianie zyskuje ciepłe, przyjemne tło.
Spośród gigantycznego przekroju wzorów, mateirałów i kolorów, jesteśmy w stanie skomponować niesamowite efekty wizualne. Pamiętajmy tylko by nie przesadzić z „gryzącymi” się barwami, ponieważ w tym wypadku co za dużo to niezdrowo.
Przydatna i ciekawa
Wykończona tapetą ściana może też budować aranżację kącika funkcjonalnego, dla przykładu jadalnianego czy wypoczynkowego, podkreślającego urodę kanapy, kredensu czy stołu. Bardzo często stosuje się też tapety na fragmentach ścian, choćby w kuchni jako pas wykańczający ścianę nad blatem. Tu sprawdzi się tapeta odporna na zmywanie. Układa się je także tylko do wysokości lamperii, bardzo efektownie wyglądają wykończone bordiurą czyli paskiem tapety nawiązującym do wzoru podstawowego. Takie rozwiązanie można zastosować np. w pokoju dziecięcym. Nic nie stoi na przeszkodzie potraktować tapetę jak dzieło sztuki i oprawić w ramy lub sztukaterię. Coraz częściej wykorzystuje się także tapety do wykańczania drzwi wewnętrznych, wezgłowia łóżka czy odnawianych mebli.
Tapeta niejedno ma imię, dlatego warto zawsze przejrzeć ofertę tego niepozornego sprasowanego papieru.