Usuwamy płyty azbestowe

Kilkanaście lat temu azbest, czyli inaczej mówiąc eternit, był oprócz papy jednym z najczęściej używanych materiałów pokryciowych dla naszego dachu.

Jak się jednak okazało, eternit to bardzo niebezpieczny materiał, szkodzi naszemu zdrowiu i może powodować różne stany chorobowe.

Ze względu zatem na wszystkie negatywne aspekty, rozpoczęto ogólnopolską akcję usuwania tego materiału z dachów domów jednorodzinnych. W jaki sposób eternit powinien być usuwany i wreszcie co dzieje się z nim po jego zdjęciu?

Demontaż azbestu-krok po kroku:

Pierwszy etap prac powinien polegać na odpowiednim zabezpieczeniu terenu dookoła dachu oraz nas samych. Niezbędny będzie kombinezon lub szczelne ubranie pokrywające praktycznie całe nasze ciało oraz maska chroniąca nasz układ oddechowy (możemy ją zakupić w hipermarketach budowlanych).

Uwaga, jeśli nasz dach znajduje się bardzo blisko domów naszych sąsiadów warto ich o tym poinformować.

Zdjęcie płyt azbestowych możemy przeprowadzić na własną rękę lub przy udziale wyspecjalizowanej w tym ekipy. Grunt w tym by całość prac odbywała się w sposób bezpieczny i z zachowaniem podstawowych zasad bhp.

Sama rozbiórka azbestu nie jest szczególnie trudna. Warto jednak wiedzieć, że podczas zdejmowania płyt nie powinno się palić papierosów, jeść i pić.

Zanim podejmiemy się prac polegających na ściąganiu poszczególnych płyt warto całość dachu polać wodą. Wówczas płyty nie będą zbyt mocno pyliły. Mocowania płyt usuwamy przy pomocy narzędzi ręcznych.

Zdemontowanych płyt pod żadnym pozorom nie wolno zrzucać na ziemię. Powinniśmy je delikatnie zsuwać na ziemię np. po drabinie. Lepiej bowiem, żeby pozostały w miarę możliwości w całości.

Zdemontowaliśmy już wszystkie płyty i co dalej? Uwaga, płyt azbestowych nie możemy od tak wyrzucić na wysypisko śmieci.

dach

Należy je złożyć na jednej palecie i dokładnie owinąć folią. Fakt, że takowe płyty posiadamy na swojej działce należy następnie zgłosić do urzędu gminy odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania. Tam otrzymamy informacje o terminie ich transportu do specjalnych miejsc, gdzie następnie zostaną zutylizowane.

W większości gmin usunięcie azbestu z terenu naszej działki jest bezpłatne warto jednak o taką informację dopytać w swoim urzędzie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *