Właściwa pielęgnacja drewnianych mebli

Zakup solidnych, drewnianych mebli to inwestycja na lata, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, by służyły nam one jak najdłużej. Sęk w tym, że właściwa pielęgnacja zależy od rodzaju powierzchni wykończeniowej mebla.

Przede wszystkim nie używajmy do sczyszczenia mebli szmatek szorstkich czy ociekających wodą (woda powoduje zmianę koloru, a nawet gnicie). Jedynie stosując miękką (np. flanelową) szmatkę możemy mieć pewność, że ich nie porysujemy. Trzeba też uważać na to, by nie stawiać na meblach gorących naczyń, bo powierzchnia pod wpływem ciepła może się odbarwić. Meblom nie służy również ustawienie ich blisko urządzeń grzewczych oraz zbytnie nasłonecznienie.

Meble lakierowane czyści się najłatwiej – zniosą zarówno spraye i mleczka, jak i różnego rodzaju pasty do mebli. Jeśli mimo wszystko nie ufamy chemicznym specyfikom, to lepiej wypróbujmy ich działanie na mniej wyeksponowanym kawałku mebla. Z mebli bejcowanych najbezpieczniej jest ścierać kurz na sucho, a od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną ściereczką. Meble woskowane czyścimy mleczkiem z dodatkiem wosku. Niewielką ilość specyfiku nakładamy na bawełnianą ściereczkę i rozprowadzamy na powierzchni mebla. Często należy ścierać z nich kurz, dlatego jeśli ktoś za tym nie przepada, to niech lepiej sprawi sobie inny komplet. Z kolei meble fornirowane (okleinowane) nie lubią chemicznych preparatów, które mogą powodować występowanie na ich powierzchni przebarwień. Natomiast meble olejowane trzeba co parę miesięcy nacierać olejem, który doskonale konserwuje drewno. Na co dzień wystarczy przetrzeć je wilgotna ściereczką.

Na koniec kilka słów o meblach ogrodowych. Świerk, sosna, olcha czy buk – oto drzewa, które najczęściej są wykorzystywane do produkcji tego rodzaju mebli. Ponieważ narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, powinniśmy je konserwować odpowiednimi impregnatami do drewna, które ochronią je przed wilgocią i szkodnikami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *