Wybieramy działkę budowlaną

Jeśli zdecydujemy się już na budowę naszego wymarzonego domu musimy liczyć się z tym, że przyjdzie taki czas, kiedy trzeba będzie wybrać działkę, na której stanie. Jest kilka czynników, które musimy wziąć pod uwagę przy tym wyborze, gdyż jak wiadomo domu nie będzie można przenieść w inne miejsce.

Pierwszym z nich jest z pewnością lokalizacja, jeśli cenimy sobie raczej spokój i ciszę, połączone z zamiłowaniem do wypoczynku na łonie natury, to najlepiej zdecydować się na miejsce gdzieś poza szumem miasta, jednak w takiej odległości, żeby spokojnie dojechać na większe zakupy do marketu, czy dostać się do miasta komunikacją miejską. Pod uwagę należy też wziąć bliskość szkół i innych punktów usługowych i sklepów, potrzebnych na co dzień. Dobrze jest też dowiedzieć się, czy działka nie znajduje się w bliskim sąsiedztwie budowanej autostrady, czy innego dużego przedsięwzięcia budowlanego, które mogłoby zakłócić spokój, na którym nam przecież zależy.

Równie ważna jest wielkość działki, w tym wypadku prawdziwe jest zdanie, że im większe, tym lepsze, gdyż będziemy mogli swobodnie rozplanować ogród, czy nawet basen przy naszym domu, co znacznie podwyższy jego standard, a my będziemy czuli się jeszcze lepiej. Przy wielkości warto zainteresować się kształtem, najodpowiedniejsze są oczywiście działki prostokątne, a już najlepiej idealnie kwadratowe, gdyż łatwo takie ogrodzić i wydzielić odpowiednie „części składowe”, oprócz domu oczywiście.

Niemniej ważne jest ukształtowanie powierzchni – idealna będzie więc działka płaska, jednak zadanie spełni też taka lekko nachylona na południe, w przypadku nachylenia w drugą stronę istnieje prawdopodobieństwo szybkiego pojawienia się wilgoci. Na koniec warto dodać, że działka powinna być usytuowana tak, aby do domu bez problemu „pociągnąć” prąd, sieć kanalizacyjną i wodociągową, bez których przecież nie sposób żyć. Dobrze jest się też zainteresować, czy działka „przypadkiem” nie jest zadłużona, gdyż wtedy obowiązek jej spłacenia spadnie na nas – można to sprawdzić w księdze wieczystej.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *