Zabezpieczenie i organizacja placu budowy

Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas. Zanim jednak zostanie ono wcielone w życie, musimy przejść przez długotrwały proces wznoszenia konstrukcji. Na tym etapie musimy zatroszczyć się nie tylko o wykonawców i materiały, ale również o właściwą organizację placu budowy. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo wszystkim pracującym na budowie osobom, oraz zyskamy pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem.

W trakcie budowy domu musimy postępować zgodnie z przepisami, jakie reguluje prawo budowlane. Dotyczą one przede wszystkim skutecznej ochrony zdrowia osób pracujących na budowie, ale też postronnych. O właściwą organizacje placu powinien zadbać kierownik budowy, jednak warto wiedzieć, jakie obowiązku musza być spełnione w tym zakresie.

Ogrodzenie

Mimo, że na etapie budowy domu raczej mało kto zastanawia się, jakie ogrodzenie działki wykonać, jednak przepisy mówią jasno – plac budowy musi być ogrodzony. Możemy zdecydować się na tymczasowe ogrodzenie, jednak nie powinno być ono niższe niż 150 cm. Dodatkowo jeśli na naszej działce są aktualnie prowadzone pace ziemne, w wyniku których powstały wykopy, je również musimy dodatkowo ogrodzić. Należy w takim wypadku zamontować balustrady.

Tablica informacyjna

Kolejnym elementem, do którego zobowiązuje nas prawo budowlane jest zamontowanie żółtej tablicy informacyjnej. Powinna ona stanąć w widocznym miejscu w możliwie bliskiej odległości od drogi publicznej lub na dojeździe do niej. Tablica ma za zadanie informować o charakterze prowadzonych prac, uzyskanych pozwoleniach, osobie inwestora, kierownika budowy oraz inspektora budowlanego. Tablica powinna również telefony kontaktowe do wymienionych osób oraz służb ratunkowych – straży pożarnej oraz pogotowia.

Zaplecze dla pracowników

Ekipy specjalistów spędzają na placu budowy naszego domu całe dnie, dlatego musimy im zapewnić zaplecze socjalne, w którym pracownicy mogą odpocząć. Warto również wypożyczyć przenośną toaletę oraz specjalny kontener socjalny.

Przydatne informacje, które z pewnością przydadzą się na etapie wykańczania budynku, można znaleźć tu http://remoncjusz.pl/malowanie-scian-powinnismy-kupic.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *