Drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi wewnętrznych to nie tylko kwestia gustu, bo dla wielu osób, szczególnie kobiet, to kwestia kluczowa. Oprócz standardów estetycznych, drzwi muszą spełniać określone funkcje, na przykład być dźwiękoszczelne lub ognioodporne.

Dlatego trzeba wiedzieć jakie właściwości ma dany materiał. Jeżeli jedyną rzeczą, na jakiej nam zależy jest ładny wygląd, ale nie jesteśmy zdecydowani na kolor, to wybierzmy drzwi drewniane, które nie są wykończone. Można je pomalować na dowolny kolor, zabejcować, polakierować.

Tańsze od drewna są płyty pilśniowe. Drzwi produkuje się z płyt twardych lub półtwardych. Oczywiście, te twarde są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne – wszelkie zadrapania, pęknięcia, dlatego warto je wybrać jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Drzwi z płyt mogą być oklejone okleiną. Naturalna jest wykonana z cienkich warstw naturalnego drewna, dzięki czemu drzwi wyglądają elegancko. Taka okleina może być pomalowana lakierem zapewniającym ochronę przed uszkodzeniami oraz promieniami słonecznymi, bo jak wiadomo, światło powoduje ciemnienie drewna. Natomiast okleina sztuczna może imitować rysunek drewna, ale wykonana jest ze specjalnego papieru nasyconego sztucznymi żywicami lub z PCV.

Wspomniane wcześniej drzwi przeciwpożarowe są potrzebne tylko w niektórych pomieszczeniach. Przede wszystkim powinny być zamontowane przy wyjściu z kotłowni. Takie drzwi wytrzymują niszczycielską siłę ognia przez około pół godziny, z tym że pianka uszczelniająca powinna być nie byle jaka – taka, która rozszerza się pod wpływem temperatury i uszczelnia jeszcze bardziej. Natomiast drzwi chroniące przed hałasem warto zainstalować w przejściu między domem i garażem.

Przy wyborze drzwi wewnętrznych należy wziąć pod uwagę to, czy moją być oszklone, czy nie. W przypadku łazienki, lepiej wybrać te nieoszklone lub posiadające tylko małe okienko. Dodatkiem, który dopełnia całości są klamki – powinny komponować się z charakterem drzwi.

One Response to “Drzwi wewnętrzne”

  1. Obok drzwi, równie ważną kwestią jest także odpowiedni dobór klamek. Nie jest to już tylko przedmiot do otwierania drzwi. To tak naprawdę one dodają charakteru drzwiom przez co są bardzo ważnym elementem wystroju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *