Drewno – surowiec w stylu rustykalnym

Drewno jest materiałem budowlanym i wykończeniowym o uniwersalnym charakterze. Możliwości nadania mu określonego wyglądu sprawiają, że doskonale sprawdza się w wielu różnych stylach aranżacyjnych. Nie obędzie się bez niego zwłaszcza styl rustykalny. Dlaczego?

Co w stylu rustykalnym piszczy

Styl rustykalny, zwany inaczej wiejskim, to propozycja, która zadowoli osoby gustujące w prostocie i naturalności. Znajdziemy tu wszystko, co jest typowe dla aranżacji wiejskich domków. Jest to kamień i cegła, zdobiące podłogi bądź ściany, wiklina, ceramika i miękkie tkaniny, ale także drewno – to właśnie ono w stylu rustykalnym jest wszechobecne – pojawia się nie tylko w elementach konstrukcyjnych, ale i w wykończeniu czy częściach wyposażenia.

Drewno w rustykalnej odsłonie

Chcąc zastosować w domowym wnętrzu elementy stylu rustykalnego, nie powinniśmy stronić od drewna starego, często podniszczonego, z widocznymi sękami, spękaniami czy ubytkami. To właśnie ono jest typowym elementem wystroju sielskiego, wiejskiego pomieszczenia, któremu dodaje w ten sposób uroku.

drewno

Drewno znajdziemy tu w pierwszej kolejności w postaci belek stropowych, które tak chętnie są podkreślane w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Deski mogą także wieńczyć cały sufit lub w formie boazerii być okładziną dla ścian.

Rustykalna podłoga, jeśli nie pokrywają jej kamienne płytki lub cegły, także wykończona jest drewnem. Wśród współczesnych podłogowych inspiracji znajdziemy aranżacje wykorzystujące ten surowiec, jednak po uprzednim fabrycznym postarzeniu, co pozwala urządzić rustykalne wnętrze od podstaw, przy użyciu nowych materiałów.

artykuły budowlane

Drewno pojawia się też w wyposażeniu rustykalnych wnętrz. Wykonuje się z niego dość masywne meble. Szafy, komody, kredensy, ławy czy skrzynie cechują się prostą konstrukcją i raczej stronią od misternych ozdobników.

Warto dodać, że także w tym wypadku mile widzianą cechą są widoczne ślady wiekowości surowca. Ponadto zwykle nie jest on barwiony, lecz pozostawiany w swoim naturalnym jasnym kolorze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *