Hundertwasser w Wiedniu

Tłumaczenie z języka niemieckiego – dosłownie – brzmi: Dom Hundertwassera. Autor tego wiedeńskiego projektu, Friedensreich Hundertwasser, wybrał na lokalizację swojego projektu zbieg ulic Kegelgasse i Löwengasse. Nadzorem budowy, prowadzonej w latach 1983-1985, został Josef Krawine. 

Celem kompozycyjnym było architektoniczne nawiązanie dialogu z przyrodą, będącą – zdaniem projektanta – równoważnym partnerem człowieka. To dlatego z gmachu – w różnych miejscach – wyrastają rośliny pnące, drzewka i krzewy, a dach kamienicy zamieniono w tarasy. Ponadto, zastosowano wiele oryginalnych rozwiązań zdobniczych: są linie miękkie, fale, dekoracje balkonów, kolumny, rzeźby oraz płaskorzeźby.

Hundertwasserhaus jest bez wątpienia wielką atrakcją turystyczną stolicy Austrii. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, ciekawych wyglądu tego obiektu. Kamienie są wielobarwne, co obecnie, pod wpływem miejskich zanieczyszczeń, nieco się zatarło. Jednak wciąż można podziwiać kafelkowe mozaiki, umieszczone na różnych wysokościach elewacji.

Ze względu na komfort mieszkańców, uniemożliwiono wstęp na klatkę schodową – jest za to możliwość zajrzenia na niewielkie podwórko i obejrzenie zdjęć z wnętrza bajkowego domu, wystawianych w pobliskiej galeryjce handlowej. Ona sama również nawiązuje stylem do słynnego gmachu – mieni się kolorami, urzeka „falującymi” schodami i dużą ilością latarń, fikuśnych okien, balustrad bądź stiuków.

Dzieło Hundertwassera zostało oddane do użytku 1 marca 1986 roku – wówczas to otwarto pięćdziesiąt mieszkań o powierzchni od 30 do  150 m². Z lokali wydzielono sale służące czterem restauracjom, jednemu gabinetowi lekarskiemu. Atrakcję stanowi szesnaście prywatnych plus trzy publiczne piękne, ukwiecone tarasy. Nawet odprowadzanie wody deszczowej urosło do rangi sztuki – rynny są ozdobnikami, wpisanymi spójnie w cały projekt. Łączna ilość drzewek i krzewów wynosi 250 sztuk, a całkowita powierzchnia użytkowa to 3550 m².

Ciekawostką jest to, iż Friedensreich Hundertwasser nie przyjął opłaty za projektowanie tego domostwa – wizjonerowi wystarczyło, że w tym miejscu nie powstałoby nic, co byłoby brzydkie i psułoby zabudowę tej części Wiednia.

Podobne kamienice zaistniały też w innych miejscach Europy Zachodniej: w 1992 roku wybudowano Hundertwasser House w Plochingen, parę lat później otwarto Waldspirale w Darmstadt, a w 2004 ruszyła budowa podobnego domu w Magdeburgu. Obecnie, już mieszkają w nim ludzie, a wykonawca projektu wprowadza ostatnie poprawki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *