Jaką kostkę brukową wybrać?

Kostka brukowa staje się powoli nieodłącznym elementem naszego podwórka. Z kostki robimy podjazdy dla samochodów, chodniki i ścieżki w ogrodach. Najczęściej przy zakupie kierujemy się walorami estetycznymi. Warto jednak wiedzieć na co jeszcze powinniśmy  zwrócić uwagę.

Niewątpliwą zaletą kostki brukowej jest to, że jest trwała  i stosunkowa niedroga (biorąc pod uwagę jej żywotność). Jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić trochę czasu i energii, to jesteśmy w stanie położyć ją sami, bez pomocy fachowców.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kostki na nasze podwórko? Oczywiście najważniejsze będzie dla nas wpasowanie jej w otoczenie. Producenci oferują nam różne kolory i kształty kostki. Przy wyborze kolorystyki powinniśmy brać pod uwagę takie elementy jak kolor elewacji, dachu i stylu budynku. Często decydujemy się na kostkę w dwu odcieniach. Trzeba także pamiętać o aspektach praktycznych – przy brukowaniu podjazdu do garażu lepiej zdecydować się na kostkę ciemną, na której nie będzie widać śladów opon.

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na kolorystykę, to kolejnym krokiem jest wybór grubości kostki. Decydujący wpływ będzie miało miejsce jej zastosowania i przypuszczalne obciążenie. Na ścieżki w ogrodzie, alejki, ścieżki  tarasy wystarczająca będzie kostką o grubości 4 cm. Na podjazd do garażu dla samochodu osobowego i parking najlepiej użyć kostki która będzie miała 6 cm. Jeżeli po nawierzchni będą jeździć pojazdy ciężarowe to najlepszym wyborem będzie kostka 8 centymetrowa i grubsza. Trzeba pamiętać aby taką nawierzchnię koniecznie ograniczyć krawężnikiem.

kostka brukowa

O czym trzeba koniecznie pamiętać przy zakupie kostki brukowej:

  • Wymiary
  • Wytrzymałość na ściskanie
  • Mrozoodporność – minimum 150 cykli zamrażania
  • Nasiąkliwość – nie może przekraczać 5%
  • Ścieralność – 4,5 mm dla 6 cm kostki

Przed kupnem warto również zwrócić uwagę jak długą gwarancję na produkt oferuje nam producent.

Bruk nadaje otoczeniu niepowtarzalnego wyglądu i stylu, dlatego powinniśmy szczególnie dobrze przemyśleć decyzję o jej wyborze, bowiem wymiana jej może okazać się bardzo kosztowna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *