Keramzyt jako materiał izolacyjny

Zewnętrzne izolacje kojarzą się najczęściej ze styropianem lub z coraz popularniejszą wełną mineralną. Tymczasem jest taki materiał, który może ocieplić nasz dom, a nawet może być budulcem samego domu bez konieczności dodatkowego ocieplenia.

Ten materiał to keramzyt. To porowate kruszywo budowlane, które jest niezwykle lekkie. Lekkość równa się bardzo dobrym właściwościom termoizolacyjnym. Dodatkowo, im lżejszy jest keramzyt, tym cieńszą warstwę wystarczy ułożyć, by ocieplić dom. Keramzyt ma jeszcze tą przewagę nad innymi materiałami izolacyjnymi, że jest dość tani. Ale to nie koniec zalet.

Keramzyt bywa w granulkach, w połączeniu z betonem jako pustaki, kształtki czy bloczki lub jako elementy prefabrykowane. Z pustaków keramzytobetonowych można zbudować dom, który nie będzie wymagał dodatkowego ocieplenia. Taka budowa wymaga również dużo mniej zaprawy, gdyż pustaki keramzytobetonowe wpusty i wypusty na ściankach bocznych, przez co nie trzeba wypełniać zaprawą spoin pionowych.

Dodatkowego ocieplenia jednak, którym może być wspomniana wełna mineralna, wymagają domy prefabrykowane. Są one wykonane z keramzytobetonowych płyt ściennych. Można postawić je samodzielnie lub zamówić ekipę, która szybko taki dom wybuduje. Łączenie elementów jest bowiem proste i budowa nie wymaga długiego czasu.

Keramzyt w granulkach można użyć do ocieplenia podłogi na gruncie. Można wysypać go luzem albo poukładać w workach. Należy kupić trochę więcej keramzytu niż to wynika z projektu, bowiem ma on tendencję do zmniejszania swojej objętości pod wpływem ubijania.

Keramzyt jest materiałem ekologicznym, bo produkuje się go bez dodatku żadnych sztucznych substancji, a przy jego produkcji nie powstają niebezpieczne odpady. Jest bezpieczny dla zdrowia. Keramzyt mimo swojej lekkości jest bardzo wytrzymałym materiałem. Jest odporny na mróz, wilgoć, pleśń, grzyby i ogień.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *