Montaż baterii łazienkowych – co, gdzie i jak?

Chcąc samodzielnie wykonać część czynności remontowych w domu, sporo czasu poświęcamy na planowanie szczegółów, takich jak na przykład odpowiednia wysokość montażu baterii łazienkowych. Zastanawiamy się, czy lepiej je dostosować indywidualnie, czy może zawiesić na standardowej wysokości? A jeśli z łazienki korzystają dzieci, to czy umywalki powinny być dostosowane do ich wzrostu? Dużo pytań, a czasu zazwyczaj jak na lekarstwo.

Prowadząc instalację wodną, musimy najpierw zadecydować jaki rodzaj baterii chcemy zamontować. W przypadku baterii ściennych, prowadzimy instalację dokładnie w miejsce montażu baterii. Standardowe wysokości to:

  • dla baterii wannowych to co najmniej 10-18cm nad górną krawędzią wanny, ale też minimum 60cm nad podłogą;
  • dla baterii umywalkowych to 25-35cm powyżej krawędzi umywalki, a także minimum 100cm od posadzki, gdyż standardowa wysokość montażu umywalki to 75-85cm;
  • dla baterii prysznicowych przedział montażu zamyka się w 110-130cm nad podłogą, a główkę prysznica wieszamy na wysokości około 180cm;

Montaż baterii nie jest tak trudny, jak się wydaje

Umiejscowienie baterii oznacza się już na samym początku, by móc później odpowiednio poprowadzić instalację. Podobnie jak powyższe, umiejscawia się się baterie podtynkowe. W wyznaczonym miejscu należy zamontować element mieszający, a obok – łącznik do zamontowania wylewki i słuchawki prysznicowej. Należy mieć jednak na uwadze, że różni producenci stosują różne wymagania dla swoich produktów. By uniknąć niespodzianek, dopytajmy się o dokładną instrukcję montażu dołączaną do urządzenia.

W związku z tym, że poprowadzenia instalacji dokonuje się przed położeniem posadzek, jest to w zasadzie ostatni moment, by skorygować położenie baterii umywalkowej. Żeby proces podłączenia instalacji uczynić przystępnym, pamiętajmy by w pionowych odcinkach zimna woda prowadzona była prawą stroną, a ciepła – lewą. W poziomych natomiast, zimna woda powinna być prowadzona nad ciepłą, zaś rury zamontowane poniżej instalacji elektrycznej. By zaś w dalszej perspektywie uniknąć przecieków, jak najdłuższe fragmenty instalacji wykonajmy z jednego odcinka przewodu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *