Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych?

Wybór odpowiednich drzwi dla wielu z nas jest jedną z najcięższych decyzji przy urządzaniu domu. Przede wszystkim ceny drzwi przyprawiają o zawrót głowy. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie, aby nie zbankrutować i nie żałować dokonanego wyboru?

Mniejszy problem z wyborem drzwi mamy w mieszkaniach otwartych, w których króluje przestrzeń. W takich przypadkach musimy zdecydować tylko o drzwiach zewnętrznych (ale nie zawsze, bo często dostajemy je od developera) i do łazienki. Wtedy wybór nie jest zbyt trudny. Problemy pojawiają się gdy musimy kupić drzwi do całego mieszkania i chcemy, aby dobrze wkomponowały się w wystrój naszego domu.

Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych mamy do wyboru? Najczęściej decydujemy się na tradycyjne drzwi uchylne. Mogą być jedno lub dwuskrzydłowe, prawe lub lewe. To w którą stronę będą się otwierać, czy będą otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz, ma duże znaczenie przy aranżacji. Drzwi nie powinny otwierać się na włączniki światła.

Kolejnym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, montowane na prowadnicach. Wbrew pozorom nie jest to dobre rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń – przy drzwiach jednoskrzydłowych szerokość otworu trzeba pomnożyć razy dwa. Po otwarciu drzwi zachodzą na ścianę i zabierają jej spory kawałek. Drzwi takiego rodzaju znajdują zastosowanie w szafach wnękowych, są też dobrym pomysłem gdy chcemy oddzielić kuchnię od salonu. Dla bardzo małych mieszkań optymalnym rozwiązaniem są drzwi harmonijkowe i składane, które potrzebują o wiele mniej przestrzeni niż tradycyjne drzwi uchylne.

drzwi

Do ciemnych pomieszczeń z oknami wychodzącymi na północ powinniśmy wybrać drzwi przeszklone, które sprawdzą się także w pokojach dziecięcych. Dla starszych dzieci, którym zależy już na prywatności najodpowiedniejsze będą drzwi pełne. Do łazienek i toalet najlepsze są drzwi częściowo przeszklone, które posiadają otwory wentylacyjne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *