Nowy wymiar pustaka kominowego, czyli jak zrobić półkę na wino

Jest lekki, trwały i prosto zbudowany – pustak kominowy. Oprócz tradycyjnego zastosowania w systemach kominowo-wentylacyjnych można z niego stworzyć oryginalny i stylowy stojak na wino.

Wymiary pustaków kominowych są znormalizowane, posiadają również charakterystyczny wygląd okręgu wpisanego w kwadrat, dlatego można z nich wykonać zarówno niewielki stojak, złożony z 3-4 elementów, jak i całą ściankę z 50 pustaków. Nawet konstrukcja na 5 elementów w górę pozostaje stabilna, o ile każdy ustawiony jest równo na drugim i dokładnie do niego przylega. Pomysłowa ścianka nie wymaga więc użycia żadnego spoiwa czy kleju. Regał można zrobić samodzielnie. By powstało coś z niczego, wystarczy zakupić odpowiednią ilość pustaków.

Przed postawieniem pierwszego elementu na podłodze, warto dobrze oczyścić podłoże z kurzu i pyłu. Najlepiej, by konstrukcja stała na twardej powierzchni. Dywany, wykładziny czy inny przykrycia podłogi zdecydowanie pogorszą stabilność regału, a ma być on przede wszystkim bezpieczny. Pustaki układamy na pełnych ścianach, tak by okrągłe otwory znajdowały się na froncie.

Ściany powinny do siebie dokładnie przylegać. Typowy dla tego typu ceramiki kształt potrafi zainspirować do stworzenia czegoś niebanalnego. Wystarczająco duży otwór pomieści nie tylko butelkę wina, ale również napoju czy wody. Oryginalna półka może mieć zatem także zupełnie praktyczny wymiar.

Będzie doskonałym miejscem do przechowywania butelek, a jednocześnie efektownym uzupełnieniem awangardowej aranżacji. Jasnoszara kolorystyka pustaków świetnie komponuje się zarówno z modernistycznymi wnętrzami, w których dominuje minimalizm, jak i przestrzenią opanowaną przez kolory (Pod tym adresem znajdziesz także inne praktyczne wskazówki dotyczące samodzielnego wykonywania dekoracji i wyposażenia do wnętrz domowych – zobacz i zainspiruj się).

Pustak kominowy jest na tyle wytrzymały, że nawet silne uderzenie w jego powierzchnię nie spowoduje pęknięcia. Butelki są w nim bezpieczne. Trzeba pamiętać jedynie o prawidłowym ich umieszczaniu. Z otworu powinny wystawać jedynie szyjki butelek, całość powinna znaleźć się wewnątrz elementu. Ustawienie regału tuż przy ścianie, zabezpieczy szkło przed ewentualnym wypadnięciem z drugiej strony.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *