Ogrodzenie na mur beton

„Mój dom to moja twierdza” – wiele osób nadal bierze sobie ową zasadę do serca, starając się jak najlepiej chronić swoją posesję przed nieproszonymi gośćmi. Poczucie bezpieczeństwa zapewnia na pewno solidne ogrodzenie – np. te murowane.

Szlachetny urok cegły

Do ogrodzenia działki budowlanej z powodzeniem wystarczy siatka, lecz jeśli nasza nieruchomość jest już na wykończeniu, to najwyższy czas nadać jej odpowiednią oprawę. Murowane ogrodzenia wspaniale komponują się przede wszystkim z bardziej klasyczną architekturą oraz elewacją, niejako podkreślając, że mieszkańcy domu cenią sobie stabilność czy trwałość. Tego typu ogrodzenie jest nie tylko wytrzymałe, ale też nie wymaga specjalnej konserwacji (oczywiście jeżeli zostało wykonane prawidłowo).

Składa się ono m.in. z takich elementów, jak cokoły, słupki i przęsła (zrobione zwykle z kutego metalu) oraz rzecz jasna brama czy furtka. Jeśli chodzi o materiał, który wykorzystamy do murowania, to wszystko zależy od naszych indywidualnych, estetycznych upodobań – możemy wybrać zarówno naturalny kamień o ciekawej fakturze, jak i standardową cegłę czy klinkier, którym się dziś szerzej zajmiemy.

Podstawą są… fundamenty

Najpierw czeka nas jednak wykonanie porządnych fundamentów. Rodzaj fundamentu zależy oczywiście od rodzaju stawianego ogrodzenia. Jeżeli planujemy murować jedynie same słupy, to wykonujemy wykop tylko pod stopy fundamentowe, a jeśli np. ogrodzenie będzie miało podmurówkę, trzeba wówczas wykonać większy wykop (pod ławę fundamentową). W przypadku, gdy decydujemy się na pełny mur, wykop powinien mieć nawet ponad metr. Gotową konstrukcję trzeba zabezpieczyć przed wyschnięciem folią oraz zwilżać wodą przez co najmniej tydzień.

Przed murowaniem zaleca się wykonanie na fundamencie izolacji poziomej (np. z masy bitumicznej albo papy), by w ten sposób ochronić ogrodzenie przed szkodliwym działaniem wilgoci. Układanie cegieł powinno się zacząć od narożników, przesuwając się następnie w kierunku środka. Pamiętajmy, że użycie złej zaprawy może przyczynić się np. do powstawania wykwitów. Lepiej więc kupić zaprawę dobrej jakości, a podczas jej sporządzania ścisłe przestrzegać zaleceń producenta.

Całe ogrodzenie może być wykonane z klinkieru, ale możemy też zdecydować się inne materiały, np. wspomniane metalowe przęsła pomiędzy słupkami (po wymurowaniu słupka jego puste wnętrze trzeba wypełnić prętami oraz betonem). Odczekajmy trochę, nim przystąpimy do fugowania (fugi wypełniamy specjalną zaprawą do klinkieru). Całkowity czas wiązania zaprawy wynosi miesiąc – w tym czasie powinno się chronić mury nowego ogrodzenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

murowaneogrodzenie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *