Prawidłowa eksploatacja zagęszczarki

Zagęszczarki gruntu są jednymi z najbardziej obciążonych urządzeń używanych przy pracach drogowych, dlatego też do ich prawidłowej eksploatacji wymagane jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi. Wybór zagęszczarki zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju gruntu, na którym będzie wykonywana nawierzchnia oraz rodzaju tej nawierzchni.

asfalt
Podpowiadamy jak prawidłowo eksploatować zagęszczarkę:

– każdorazową pracę z zagęszczarką należy rozpocząć od sprawdzenia poziomu oleju w silniku. W razie potrzeby należy uzupełnić brak oleju, bądź też odlać jego nadmiar (do wysokości wyznaczonej przez producenta). Wymiany oleju należy dokonywać raz na kwartał lub co 100 roboczogodzin. Wymiany dokonuje się na ciepłym silniku.

– po sprawdzeniu stanu oleju, w razie potrzeby uzupełniamy paliwo, którego pod żadnym pozorem nie wolno dolewać w czasie pracy silnika.

– po skończeniu pracy lub w trakcie przerwy należy pamiętać, aby zamykać zawór dopływu paliwa.

– należy także upewnić się czy nie ma żadnych wycieków z silnika i wibratora, czy wszystkie przewody, zaciski i śruby są dokręcone. Operator powinien zapoznać się ze stanem wibroizolatorów oraz stanem osiowości kół przekładni pasowej.

– należy zwrócić uwagę na to, czy pasek nie  pracuje czasem po skosie. Jeżeli tak się zdarzy należy  bezwzględnie wyosiować koło pasowe i sprzęgło odśrodkowe. Ważnym parametrem dla prawidłowej pracy zagęszczarki jest bowiem stan napięcia paska klinowego.

– istotnym elementem jest też stan filtra powietrza i – stosowanego wyłącznie w silnikach Diesla – tzw. mokrego filtra oleju. Należy pamiętać, że wykluczone jest uruchamianie silnika, gdy w  filtrze nie ma oleju.

– po takim przeglądzie można uruchomić urządzenie. Jeżeli sprzęt używany jest po raz pierwszy, zaleca się włączyć silnik na wolnych obrotach na dziesięć godzin w celu dotarcia napędu.  Po następnych dziesięciu godzinach użytkowania należy wymienić olej.

Dodatkowe informacje:

– w trakcie pracy zabronione jest operowanie sprzętem na półobrotach. Niedostosowanie się do tego zakazu skutkuje wprowadzeniem dużych drgań rezonansowych przenoszonych na elementy zagęszczarki, co może doprowadzić zarówno do  uszkodzeń maszyny, jak i obrażeń u operatora.

– innym, niedopuszczalnym zachowaniem jest  uruchamianie silnika maszyny w przypadku braku filtra powietrza. Czynność ta może skutkować przedwczesnym zużyciem lub nawet uszkodzeniem silnika.

– należy pamiętać, że przed ubijaniem kostki brukowej – lub podobnej nawierzchni –  trzeba  zamontować na płycie zagęszczarki ochronną nakładkę elastomerową.

– ze względu na wibracyjny charakter działania zagęszczarki oraz silne oddziaływanie drgań na operatora, czas pracy w trakcie trwania jednej ciągłej zmiany nie powinien przekraczać czterech godzin. Istotne jest także używanie specjalnych rękawic antywibracyjnych oraz profesjonalnych ochronników słuchu.  Pod żadnym pozorem nie wolno dopuszczać do pracy z zagęszczarką osób, które nie są do tego odpowiednio przeszkolone.

Warto utrwalać nawyk wnikliwego przygotowania do pracy oraz prawidłowego użytkowania, konserwacji i okresowych przeglądów, nie tylko zagęszczarki, ale wszystkich maszyn budowlanych. Dzięki temu użytkownik będzie miał pewność, że będą one  służyć dłużej i wydajniej.

robotnik

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *