Przegląd materiałów do ocieplania budynków

Wśród materiałów do ocieplania znajdziemy cały wachlarz rożnych surowców, niektóre z nich spotkamy w różnych formach, przeznaczonych do różnego stosowania. Znajdziemy tu oczywiście zarówno takie popularne produktu, jak wełna mineralna czy styropian, ale także bardziej nietypowe czyli mineralny perlit czy różnego rodzaju naturalne materiały.

Spieniony polistyren

Do najbardziej popularnych materiałów dociepleniowych należy spieniony polistyren. Uzyskuje się go przez spienianie styrenu – produktu rafinacji ropy naftowej. Ze względu na inny proces technologiczny powstają 2 różne odmiany tego produktu: EPS – popularny styropian oraz znacznie bardziej odporny na nacisk i o lepszej izolacji cieplnej – XPS, czyli styrodur. Materiały sprzedawane są w postaci płyt, które dosyć łatwo można obrabiać.

Włókna mineralne

Drugi najpopularniejszy surowiec używany do ociepleń domów to włókna mineralne. Pod tą nazwą kryją się zarówno wełnę mineralną oraz wełnę szklaną. Ta pierwsza bazuje na takich substancjach mineralnych, jak wapień, dolomit, skały bazaltowe czy diabaz. Wełnę szklaną zaś produkuje się głównie ze szkła z odzysku, do którego dodaje wapień oraz piasek. Materiały te sprzedawane są z elastycznych mat i płyt, które łatwo można zamontować nawet na nierównych powierzchniach.

Pianka Poliuretanowa

Pianki poliuretanowe (PUR/PIR) produkuje się z komórek litego poliuretanu, które otacza się pęcherzykami dwutlenku węgla, a następnie spienia się w skomplikowanym procesie technologicznym. Powstałe pianki mają właściwości fizyczne zbliżone do polistyrenu, jednakże charakteryzują się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Mineralny perlit

Z kolei mineralny perlit, jaki możemy kupić do ocieplania budynków jest w formie granulatu uzyskanego poprzez spulchnianie mineralnej powulkanicznej skały. Podobnymi surowcami w tej kategorii jest także wermikulit ekspandowany oraz specjalny granulat z glinki – obydwa produkty jednak charakteryzują się jednak gorszymi parametrami.

Roślinne materiały izolacyjne

Inną kategorią materiałów do ocieplania budynków są roślinne materiały izolacyjne. Do nich zaliczymy rozmaite maty drzewne czy konopne, ale również płyty pilśniowe czy wsypy tworzone z odpadów drzew iglastych. Ciekawym produktem są płatki celulozowe wykonany z makulatury, którego później impregnuje się specjalnie przeciwko pleśni, owadom czy gryzoniom. Płatki można potem wdmuchiwać w wolną przestrzeń, lub też tworzyć z nich sprasowane płyty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *