Silikony czy akryle?

Masy uszczelniające to rzecz niezbędna niemal przy każdym remoncie – zwłaszcza łazienki czy kuchni. Tego typu produkty skutecznie wypełnią wszelkie szczeliny oraz do wykonywania wszelkiego rodzaju spoin. Potocznie wszystkie tego typu uszczelniacze nazywa się roboczo silikonami. Co prawda, zarówno silikony, jak i akryle mają podobne zastosowanie oraz sposób aplikacji, ale jest kilka rzeczy, które ich różnią.

Masy tego typu najczęściej występują w postaci kartuszy, z których przy pomocy specjalnego pistoletu możemy aplikować uszczelniacz bezpośrednio na miejsce spoinowania. Masa nie wydobywa się pod ciśnieniem, jak to ma miejsce choćby w przypadku pianek montażowych. Tutaj musimy wyciskać silikon czy akryl używając do tego siły naszych rąk. Istnieją także kartusze posiadające własny mechanizm wyciskający, nie trzeba więc posiadać do aplikacji własnego pistoletu-wyciskarki.

Silikony

Najbardziej rozpowszechnionym uszczelniaczem jest silikon. Szczególnie zaleca się go do prac wykończeniowych w kuchni i łazience. Nadaje się on zarówno do powierzchni porowatych, jak i gładkich. Spoina silikonowa nawet po stwardnieniu pozostaje elastyczna. Silikony są odporne na wilgoć, nadają się więc zarówno do stosowania na zewnątrz, jak i do wewnątrz. Ze względu na skład chemiczny  wyróżniamy

  • silikony octowe – podczas nanoszenia czuć charakterystyczny zapach octu, nie nadają się do spoinowania akrylowych wanien czy innych tworzyw sztucznych, mogą wchodzić w reakcję z metalami czy kamieniami
  • silikony neutralne – nie wchodzą w reakcję z żadnymi materiałami, są bezwonne.

Mamy też podział silikonów ze względu na zastosowanie (budowlane, uniwersalne, sanitarne, szklarskie, wysokotemperaturowe czy monterskie).

Akryle

Przewagą akryli nad silikonem jest to, że spoiny akrylowe można pomalować. Uszczelniacze akrylowe są przyczepne szczególnie do powierzchni porowatych – stąd ich popularność w budownictwie. Jakkolwiek – w przeciwieństwie do silikonów nie nadają się do stosowania ich na zewnątrz. Choć na rynku spotkamy i takie akryle, które są odporne na wilgoć, ale ich cena nie należy do niskich. Spoiny akrylowe zachowują swoją elastyczność przez długi czas. Akryl jest łatwy do nanoszenia i nie koroduje z innymi materiałami. Producenci przygotowali kilka różnych mas akrylowych – szczególnie popularny jest akryl do spoinowania płyt g-k, zapewniając szczelność oraz elastyczność spoin.

Spory wybór tego typu materiałów znajdziemy pod tym adresem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *