Trudno jest zasnąć w kałuży we własnym domu

Ciągle pada i pada, a twój nowy dom przecieka, ta mała powódź cię powoli przeraża. No nic dziwnego, chyba każdy miał by łzy w oczach.  Zapewne nie dopilnowałeś fachowców,  aby dobrze zaizolowali twój dom.

A do wyboru mamy tylko dwa podstawowe materiały ociepleniowe służące do izolacji budynków, o których trzeba pomyśleć w odpowiednio wcześnie, aby nie było za późno, a deszczowe dni nie psuły nam humoru. Te materiały to wełna mineralna oraz styropian. Oba świetnie spełniają swoje zadanie izolacji termicznej ścian, podłóg, stropów i dachów. Odpowiednie ocieplenie budynku to chyba najbardziej istotny element przy wykańczaniu domu. Daje nam komfort termiczny i skutecznie zmniejsza nasze wydatki na ogrzewanie. Decydując się na ocieplanie budynku musisz tym razem pamiętać o zaprawie klejącej do systemów ociepleń, foli izolacyjnej i innych produktach do uszczelnień.

Warto wiedzieć, że ściany zaczną tylko wtedy wysychać jak będzie poprawnie wykonana izolacja. I dlatego trzeba przeprowadzić pracochłonną i czasochłonną diagnostykę. Woda do wnętrza ściany, może dostawać się zarówno przez uszkodzoną izolację pionową, jak i pozioma.

Brak izolacji poziomej lub jej uszkodzenie jest jedynym powodem wilgoci podciąganej kapilarnie i każdej wilgoci występującej w obszarze cokołu. Uszkodzona izolacja na pewno będzie powodowała dostawanie się wilgoci do wnętrza muru i jej rozchodzenie się w kierunkach pionowych i poziomych. Jeżeli chcesz naprawić bądź sprawdzić brak izolacji poziomej, masz do wyboru kilka metod, to min. Metoda mechaniczna polegająca na wbijanie blach profilowanych do grubości 70cm, podcinanie piłami łańcuchowymi do grubości 130cm, sznurowymi do grubości 130cm i tarczowymi do grubości 80cm. Metoda chemiczna polega na nasączeniu muru odpowiednimi środkami. Metoda elektrofizyczna na odwracaniu polaryzacji, odpowiedniej częstotliwości, itp.

Ważne jest aby nie pomylić osuszania budynku a jego izolacją. Różnica jest taka, że uszkodzenie izolacji jest przyczyną, a wilgoć skutkiem. Tak więc by zlikwidować zawilgocenie, musimy wykonać lub odtworzyć izolację, dlatego często fakt ten jest nazywany osuszaniem budynków.

Tak już jest, że pomyłki kosztują jak nie zabezpieczymy się wcześniej i nie będziemy kierować się naszą przewidywalnością, czy przezornością, które zazwyczaj ratują nas przed niepotrzebnymi i dodatkowymi wydatkami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *