Zatrzymaj ciepło – rzecz o ocieplaniu budynku

Budowa domu to duża inwestycja, która dla każdego inwestora jest sporym obciążeniem finansowym. Dlatego w większości przypadków budującemu śpieszy się, aby jak najszybciej zamknąć budowę – dąży się do tego, aby zamknąć budynek w stanie surowym przed nadejściem zimy i wtedy wykonywać prace wewnątrz budynku.

 

Niestety, to błąd, ponieważ jeśli zamkniemy budynek i będziemy wykonywać prace mokre, takie jak wylewki i kładzenie mokrych tynków, to nie dajemy budynkowi szansy na przeschnięcie. Zimą pojawia się problem wietrzenia pomieszczeń, więc trzeba dogrzewać je, a to pochłania koszty. Ale nie to jest najgorsze. Woda, która paruje z wylanego betonu i mokrych tynków nie ma szansy ujścia z budynku, więc osadza się na ścianach, a to sprawia, że w przyszłości może pojawić się na ścianach wilgoć i grzyb. Jeśli ocieplimy dach wełną mineralną przed robieniem wylewek, to wilgoć będzie zbierała się w wełnie. Konsekwencje będą takie, że z czasem, wilgoć może wyjść i utworzyć się grzyb. Może dojść także do tego, że wełna utraci swoje właściwości izolacyjne.

Dlatego najlepiej ocieplać budynek wtedy, kiedy już wszystkie mokre prace są ukończone a ściany z zewnątrz przeschły. Czym ocieplać? Dwoma głównymi materiałami służącymi do ociepleń budynków są wełna mineralna oraz styropian. Wełna mineralna dzieli się na wełnę skalną oraz wełnę szklaną. Wełna szklana jest znacznie bardziej elastyczna niż skalna. Stopień sprasowanie wełny stanowi o jej stopniu przepuszczalności cieplnej. Jedną z największych zalet wełny jest to, że jest odporna na wysokie temperatury i na ogień. Ponadto tłumi dźwięki, więc można nią również wyciszać ściany.

Do izolacji cieplnej budynków z zewnątrz najczęściej używa się styropianu, czyli spieniony i zestalony polistyren. Produkowany w blokach, toteż płyty po prosty przytwierdza się do do ścian. Ma niską nasiąkliwość, więc można z powodzeniem stosować do na zewnątrz budynków, gdzie będzie miał kontakt w wilgocią. Montaż może być przeprowadzany na sucho lub na mokro. W przeciwieństwie do wełny, styropian nie jest dobrym izolatorem dźwięków, z wyjątkiem styropianu miękkiego przeznaczonego do tego celu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *